Uitslag Youngstockshow 2018

 

Overall champion 2018 
Champion 136 Broadley Violet
Reserve champion 128 Shamrocklake Perfect Prefection

 

Foal championship section A
Champion 104 Linderich Forever
Reserve Champion 105 Kanaalhoeve Vanity

Youngstock championship section A
Champion 118 Selehem's Ca Ching
Reserve Champion 115 Bellisimo Vayenne

Overall  championship section A
Champion 118 Selehem's Ca Ching
Reserve Champion 115 Bellisimo Vayenne

 

Foal championship section B
Champion 119 Vliedberg`s Llew Squire
Reserve Champion 121 Hoekhorst Jade

Youngstock championship section B
Champion 126 Vliedberg's Lyn Carys
Reserve Champion 124 Awlwoods Dream of Mowgli

Overall champion section B 
Champion 126 Vliedberg's Lyn Carys
Reserve Champion 119 Vliedberg`s Llew Squire

           

 Foal champion section C
Champion 128 Shamrocklake Perfect Prefection
Reserve Champion 127 Flowergirls Brenin Dus

Youngstock champion section C
Champion 132 Danash Shangri-La
Reserve Champion 131 Godebog Penny Black

 Overall champion section C
Champion 128 Shamrocklake Perfect Prefection
Reserve Champion 132 Danash Shangri-La

 

Foal champion section D
Champion 134 Aleanto Imperial Maid

Youngstock champion section D
Champion 136 Broadley Violet
Reserve Champion 135 Torriate

Overall champion section D 
Champion 136 Broadley Violet
Reserve Champion 134 Aleanto Imperial Maid

    

Foal champion section WPBR
Champion 137 Vpower Heavenly

Youngstock champion section WPBR
Champion 141 Zephyr
Reserve Champion 140 Heidehof's Yulana

 

Overall champion section WPBR 
Champion 141 Zephyr
Reserve Champion 137 Vpower Heavenly

 

Gebruiksrubrieken 

M50       Menpony´s                                           

                  1               175         Waterland's Pom            Marieke van Wengerden

T51         Tuigpony’s                                            

                  1               177         Aston Seiriol                       Andries de Geus

                  2               176         Tijd Vlijt’s Spirit                Klaas Bakker

CH17     Aangespannen Championship                                                    

                  Champion                             177         Aston Seiriol                       Andries de Geus

                  Reserve Champion         176         Tijd Vlijt's Spirit                 Klaas Bakker

R49         Ridden Pony's sectie D                                                    

                  1               171         Bookhamlodge Esther  Marit Timmermans

                  2               172         Kylebeck Carolina           Renske Kuster

                  3               174         Llanwnen Firestorm      Antonia Spiekermann

                  4               173         Trefaes Arfon                      Helma de Jong

 

R45         Ridden Pony’s sectie A,B,WPBR stm. t/m 137,9 cm. (ruiter onder 18jr)                                                 

                  1               168         Kenwoods Princess Milly            Tessa Kole

                  2               148         Ysselvliedts Nova Zembla           Noor van Vliet

                  3               167         Harwel Llewelyn                               Marjolein Bomers

CH18     Gereden Championship                                                 

                  Champion                             171         Bookhamlodge Esther  Marit Timmermans

                  Reserve Champion         172         Kylebeck Carolina           Renske Kuster

                                                                     

CH19     Performance Championship                                       

                  Champion                             171         Bookhamlodge Esther  Marit Timmermans

                  Reserve Champion         172         Kylebeck Carolina           Renske Kuster

 

FR42      First Ridden                                         

                  1               149         Caebanadl Lillian            Elsa van Zutphen

                  2               150         Sunstar's Cindy                                   Anna van Munster

 

LR41      Leading Rein                                       

                  1               142         Ysselvliedts Hello Goldstar       Anwen Zoet

                  2               179         Ysselvliedts Nova Zembla           Elaine Zoet

                  3               144         Singels Gwinn                                      Jayden Bakker

                  3               143         Sardis Lucky Chance                       Josefien van Zutphen

                  3               146         Evita                                                           Stacy Mooren

                  3               147         Legerview Adele                                Liza Mooren

                  3               145         Eindegooi's Philippa                       Bente Becker

 

YH44      Young Handlers van 12 tot en met 16 jaar.                                          

                  1               164         Hoekhorst Miss Money PennyMike van Munster

                  2               163         Harwel Llewelyn                               Marjolein Bomers

                  3               165         Lydarthill Special Reserve          Tessa Kole

                  3               162         Ysselvliedts Nova Zembla           Noor van Vliet

 

YH43      Young Handlers 6 tot en met 11 jaar.                                     

                  1               156         Boothsdale Brenin Aur                  Isolde Hoeke

                  2               154         Kenwoods Princess Milly            Eke van der Zande

                  3               152         Ysselvliedts Hello Goldstar       Anwen Zoet

                  3               153         Ysselvliedts Allysia        Sophie van Norel

                  3               155         Caebanadl Lillian            Elsa van Zutphen

                  3               157         Sunstar's Cindy                 Anna van Munster

                  3               158         Singels Gwinn   Jayden Bakker

                  3               159         Eindegooi's Philippa      Bente Becker

                  3               160         Evita      Stacy Mooren

                  3               161         Legerview Adele              Liza Mooren

 

CH20     Mini Performance Championship                                             

                  Champion                             142         Ysselvliedts Hello Goldstar           Anwen Zoet

                  Reserve Champion         164         Hoekhorst Miss Money Penny    Mike van Munster

Overall supreme champion Broadley Violet and reserve champion Shamrocklake Perfect Perfection. 

Sponsor Hanneke Bosch from HB Mare care together with Judge Ellie Owens and Overall performance champion Marit Timmermans with  Bookhamlodge Esther.

Judge Ellie Owens from the Cascob stud with the Overall mini champion Anwen Zoet with Ysselvliedts Hello goldstar 

Sunstar's  Cindy and  Mike van Munster - Overall reserve mini champion